Bělení zubů

Bělení zubů je estetická úprava barvy zubů, která se profesionálně provádí na naší zubní klinice. Hlavním cílem je krásný a zářivý úsměv našich pacientů.

Podle způsobů aplikace bělícího materiálu se rozděluje na ordinační a domácí. Při vaší návštěvě vám přímo doporučíme, který typ je pro vás nejvhodnější a nejšetrnější.

Ordinační bělení

Ordinační bělení se provádí pod kontrolou v naší zubní ordinaci a trvá obvykle kolem 1,5hod. Během této doby jsme schopni za velmi krátkou dobu efektivně vybělit vaše zuby o několik odstínů díky vysokým koncentracím účinného bělícího materiálu. Je nutné podotknout, že vaše zuby musíme nejdříve prohlédnout, odborně vyšetřit, ošetřit všechny kazy, protože kdyby se peroxid dostal do zubního kazu, způsobil by bolest. Dále doporučujeme absolvovat hodiny dentální hygieny, kde je Vám odstraněn zubní kámen a naučíte se správně pečovat o vaše zuby. Po ordinačním bělení můžete ještě zesvětlit odstín svých zubů pomocí domácího, které také poskytujeme v naší ordinaci.

Domácí bělení

Dalším způsobem je domácí bělení, kdy vám zhotovíme v laboratoři nosiče, do níž si budete aplikovat bělící gel doma. Doba aplikace je různá v závislosti na stupni zbarvení vašich zubů ale většinou trvá mezi 2-3 týdny. Toto je zpravidla velmi šetrné k vašim zubům. Pokud ovšem chcete mít rychle a efektivně vybělené zuby a udržovat si dlouhodobě bílé zuby, tak doporučujeme kombinaci obou metod – tedy ordinačně-domácí. V našem centru provádíme rovněž pískování neboli air flow zubů.

Pískování /air flow

Pískování zubů je způsob, jak z povrchu zubů odstranit zabarvení, které máme od čaje, kávy, červeného vína, kouření či ústní vody s obsahem chlorhexidinu. Pískování je profesionální čištění zubů, při kterém se čistí nebo leští povrch zubů či kořenů práškem, který je vystřikován se stlačeným vzduchem a vodou. “Pískem“ je bikarbonát sodný (jedlá soda) různé velikosti. Často je pískování zubů zaměňováno s bělením zubů. Zuby jsou sice světlejší, ale nejsou vyběleny. Došlo jen k odstranění povrchových pigmentů. Pískování nemá tak silný efekt, ale je to velmi oblíbený a šetrný výkon pro zkrášlení úsměvu pacientů. Nedoporučuje se u pacientů s obnaženými krčky, citlivými zuby či s bílými skvrnami na zubech způsobenými demineralizací.

Bělení mrtvých zubů (vnitřní)

Zvláště po úrazech, ošetření kanálků a jiných stavech se může stát, že dojde k zabarvení (ztmavnutí) zubní korunky. Je to problém především v estetické zóně. Tzv. vnitřním bělením je možné zub vybělit do původní barvy okolních zubů a dostavět kompozitní výplní nebo proteticky ošetřit.

Důležité kroky během a po vybělení:

Nejdůležitější je dodržovat tzv. bílou dietu (podrobnější informace obdržíte na letáku v naší zubní ordinaci). Vlivem bělícího prostředku je totiž povrch zubů náchylnější ke vstřebávání vnějších barviv a nežádoucí zabarvení zubů se při nedodržení této “diety“ rychle obnoví. Dále je také nutné před, během i po aplikaci bělícího prostředku dodržovat důslednou ústní hygienu. V některých případech byste mohli mít zuby citlivější například při konzumaci studených či horkých tekutin. Tyhle potíže se vyskytují u 10% pacientů několik hodin po vybělení, avšak během jednoho dne prakticky vymizí. Výsledný efekt závisí především na dokonalé hygieně dutiny ústní, dále na složení stravy, kouření a celkovém životním stylu. Pouze dokonalou hygienou zpomalíte usazování pigmentů na vašich zubech. Po čase, který je vždy velmi individuální – nejdříve 12 měsíců, je možné ordinační bělení opakovat. Poskytujeme možnost zakoupení dárkových poukázek!